Dr n. med. Mirosława Kurdzielewicz


lub zadzwoń

608 160 251

doctor

Incontilase

Problem wysiłkowego nietrzymania moczu jest bardzo częsty u kobiet w różnym wieku, a z drugiej strony wstydliwy i bardzo niechętnie ujawniany lekarzowi. Najczęściej spowodowany jest urazami związanymi z porodami, a także zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety w okresie klimakterium. Do mimowolnego „popuszczenia” moczu dochodzi zazwyczaj podczas wysiłku, kichania, kaszlu, dźwigania, a także zaraz po przebudzeniu przy wstawaniu z łóżka. Problem ten jest źródłem dyskomfortu zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Incontilase- laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Incontilase jest zabiegiem bezbolesnym, małoinwazyjnym, niewymagającym hospitalizacji ani żadnej formy znieczulenia ogólnego. Efektem, najczęściej jednorazowego zabiegu, jest poprawa mięśniowej podpory pęcherza moczowego i tym samym znaczne ograniczenie objawów nietrzymania moczu.

Na czym polega ten zabieg?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy oraz rozciągnięciem pochwy, wskutek czego dochodzi do zmiany kąta nachylenia cewki moczowej. Głowica Lasera Er:YAG wprowadzona do pochwy wysyła wiązkę laserową, która stymuluje remodelowanie naturalnie występującego w ścianie pochwy kolagenu, dzięki czemu dochodzi do wzmocnienia tkanek odpowiadających za trzymanie moczu. Ponadto dochodzi do długoczasowej neokolagenezy, czyli tworzenia nowych włókien kolagenowych, co przywraca prawidłowy kąt nachylenia cewki moczowej poprzez ujędrnienie i wzmocnienie ścian pochwy.

Jak przygotować się do zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu?

Zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania. Wymagane jest posiadanie aktualnych wyników badania cytologicznego, badania moczu i USG narządów płciowych (max. 6 miesięcy) lub wykonanie ich w naszej Placówce. Pacjentkę kwalifikuje się do zabiegu Incontilase w gabinecie po dokładnym zebraniu wywiadu, badaniu ginekologicznym, analizie wyników badań i przede wszystkim omówieniu z Pacjentką istoty zabiegu Incontilase oraz wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości.

Jak przebiega i ile trwa taki zabieg?

Największą zaletą zabiegu Incontilase jest jego minimalna inwazyjność, czyli bardzo mała ingerencja w organizm, a także znikomy procent wystąpienia skutków ubocznych. Sam zabieg trwa 30 minut, ale na pobyt w gabinecie należy zarezerwować sobie około godziny. Właściwy zabieg poprzedzony jest znieczuleniem przedsionka pochwy kremem znieczulającym. Pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych, może odczuwać jedynie ciepło w okolicach intymnych i dyskomfort podobny jak przy badaniu ginekologicznym.

Czy istnieją przeciwwskazania do laserowego leczenia nietrzymania moczu ?

Najlepszymi kandydatkami do laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu są Panie prezentujące łagodny stopień dolegliwości. Upośledzenie trzymania moczu w stopniu znacznym nie kwalifikuje się do laseroterapii. Infekcja dróg płciowych i moczowych jest najczęstszym przeciwwskazaniem do zabiegu. Po wyleczeniu infekcji można się bezpiecznie umówić na termin wykonania Incontilase. Pozostałe najczęstsze przeciwskazania to ciąża, karmienie piersią, patologiczne krwawienia z pochwy, nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego, stosowanie leków światłouczulających oraz alergia na światło.

Czy występują skutki uboczne laserowego leczenia nietrzymania moczu?

Nie, podczas zabiegu nie dochodzi do przerwania ani nawet naruszenia ciągłości tkanek. Oznacza to, że zabiegowi nie towarzyszy krwawienie i nie pozostawia on blizn.

Jak szybko mogę wrócić do codziennej aktywności?

Po zabiegu Pacjentki nie odczuwają żadnych dolegliwości i mogą natychmiast powrócić do pełnej aktywności fizycznej i zawodowej. Zaleca się jedynie kilkudniową przerwę w kontaktach seksualnych.

Jak szybko mogę się cieszyć efektami laserowego leczenia nietrzymania moczu??

Pierwsze różnice Pacjentka odczuje już po miesiącu, pełnym rezultatem będzie się cieszyć po upływie około 90 dni od zabiegu.

Czy muszę powtarzać zabieg Incontilase?

W większości przypadków jeden zabieg jest zupełnie wystarczający, aby znacząco poprawić funkcję trzymania moczu. Wykonanie zabiegu zalecam jednak po urodzeniu dzieci. Uraz porodowy tkanek może zniwelować efekty wykonanego w przeszłości zabiegu Incontilase.

Jak długo będzie się utrzymywał efekt zabiegu?

Efekty laserowego leczenia nietrzymania moczu można odczuwać nawet przez lata. Im większą uwagę przyłożą Panie do ćwiczeń mięśni Kegla tym dłużej utrzymamy efekty zabiegu. Zniweczyć rezultaty może odbycie kolejnego porodu, jednak po zakończeniu połogu można powtórnie wykonać taki zabieg.

Skontaktuj się

Aby omówić szczegóły, wyjaśnić wątpliwości czy zapisać się wstępnie na zabieg zapraszam na wizytę do Spółdzielni Lekarzy Specjalistów Medicus w Szczecinie po uprzednim kontakcie telefonicznym: 608 160 251.

Dr n.med. Mirosława Kurdzielewicz

Skontaktuj się